دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ , ۱۲:۳۲:۱۴
avatar avatar avatar
نوشته شده در ۱۴۰۲/۴/۵ ساعت ۱۳:۵۷
لینک کوتاه مطلب:

‍ فرماندار بانه : از توسعه شبکه  شتاب نگاری زلزله برخط در شهرستان بانه خبر داد

فرماندار شهرستان با اشاره به قرارگیری بانه در مجاورت زون زاگرس و وجود گسلهای معروف پیرانشهر و کاشانه در پهنه افزود،این شهرستان با خطر نسبی نسبتا" بالایی واقع شده است که می تواند در صورت وقوع زلزله خسارات زیادی را به بار آورد

 

 

مهندس خدری با بیان اینکه عدم رعایت اصول و ضوابط شهرسازی و استفاده از مصالح بی کیفیت در ساختمان های سطح شهر (بویژه محلات حاشیه ای و دامنه ارتفاعات شهر) افزود،این مهم آسیب پذیری شهر را در مقابل زلزله دو چندان نموده است و از این رو سازه های غیر ایمن با تهدید جدی مواجه می شوند.

وی مقابله با این معضل و تدوین یک برنامه منسجم و درازمدت در سطح شهرستان که منجر به کاهش آسیب پذیری از طریق مقاوم سازی و ایمن سازی ساختمانها می گردد با مدیریت قوی و علمی امری را ضروری دانست و خاطر نشان کرد دو گسل پیرانشهر و کاشانه در ادامه روند گسل جوان زاگرس و نزدیکترین گسلها به شهر بانه می باشند که با طول ۹۰ و ۸۰ کیلومتر بزرگای بیش از ۷ را در منطقه مورد انتظار خواهد بود.

فرماندار شهرستان اظهارداشت، گسترش برنامه هاي آموزش همگاني مردم در خصوص خطر زلزله و جلب مشاركت شهروندان در جهت رعايت قوانين و اصول شهرسازي و مقاوم سازي ساختمانها در مقابل زلزله از ديگر راهكارهاي قابل مطرح مي باشد كه عمدتا” مراكز دانشگاهي، تحقيقاتي ،بویژه شهرداري و سازمانهاي محلي مي توانند عهده دار اين امر مقدس باشند.

ایشان با بیان اینکه اصولا” شهرداريها به لحاظ داشتن نقش عمده اي كه در توسعه فيزيكي و كالبدي شهرها برعهده دارند افزود، دستگاه های ذیربط با استفاده از اهرمهايي كه در دست دارند بالاترين سهم را در جهت كنترل ساخت و سازها و ايمن سازي ساختمانها مقاوم و تاسيسات داشته باشند.

خدری با اشاره به هماهنگی بعمل آمده با مدیریت بحران استان و اداره کل راه و شهرسازی استان عنوان کرد، زمینه توسعه شبکه شتاب نگاری زلزله برخط در دستور کار کارگروه مخاطرات شهرستان قرار گرفت و هماهنگی های انجام شده بمنظور آماده سازی و بروز رسانی زیر ساخت ایستگاه شهر بانه و بخش آرمرده صورت گرفته است تا زمینه نصب دومین ایستگاه شتاب نگار زلزله برخط در شهرستان هم مهیا گردد.

وی با بیان سوابق لرزه خیزی و وجود گسل های مهم در اطراف شهرستان بانه، احتمال رویداد یک زمین لرزه بزرگ همچون زمین لرزه سرپل ذهاب وجود دارد. در این راستا نیاز است تمهیدات لازم جهت مدیریت بحران به کار گرفته شود و داشتن اطلاعات دقیق از رویداد جزء نیازهای اصلی محسوب می شود و همچنین طراحی و اجرای یک سامانه پاسخ سریع زمین لرزه که اطلاعات اساسی را در فاصله زمانی اندکی از رویداد زمین لرزه در اختیار مسئولین ذیربط شهرستان و استان قرار دهد از اهمیت بالای برخوردار است ، که توجه و نگاه مسئولین بالادستی جهت تامین و اعتبار راه اندازی این سامانه در شهرهای پرجمعیت با خطر نسبی بالا الزامی می باشد.

بر همه واضح است که هر زلزله، درسی بزرگ برای آموختن است و در این میان زلزله‌های بزرگ و دهشتناک چون سرپل ذهاب درس‌های بزرگی را فرا داده و می دهند.درس هایی که طبق سنت ما، زود فراموش می شوند، درس هایی که نیاز است بطور مرتب از طریق کلیه رسانه ها، تکرار شوند تا در دفتر درس مهندسین و کارشناسان و مسئولین استان بدقت یادداشت و نتایج آن مورد استفاده واقع گردد.

شهرستان بانه با داشتن ۲ ایستگاه شتاب نگار زلزله برخط در شهرهای بانه و آرمرده و ۲ ایستگاه شتاب نگار دیجیتال در بخش کانی سور و بوئین سفلی از تعداد ۳۴ ایستگاه شتاب نگار زلزله استان را به خود اختصاص داده است. شایان ذکر است ایستگاه شتاب نگار زلزله برخط شهر بانه در سال ۱۳۹۸ به شبکه شتاب نگاری برخط زلزله متصل گردیده است.